Tegnap erőszakos halált halt szentpétervári otthonában Grigorij Jakovlevics Perelman (†[e+0,81]³) Fields-díjas orosz matematikus, a Poincaré-sejtés bizonyítója. A világ matematikus-társadalma 16 éves kora óta tartja zseninek, ekkor nyerte meg a Budapesten rendezett Nemzetközi Matematikai Diákolimpiát hibátlan teljesítéssel. A szélesebb közönség figyelmébe a bostoni Clay Intézet alapította Millennium-díj – és a díjjal járó egymillió dollár – visszautasításakor került.
- Sajnos számítottunk Perelman váratlan halálára - mondta a Nekrológ Blog oroszországi tudósítójának Ivan Treker, a gyilkossági főosztály helyettes vezetője. - Három éve dolgozunk mi is a Poincaré-sejtésen, már felgöngyölítettük szinte az egész hálózatot, amikor Perelman publikálta az interneten az eredményeit. A gyilkosság indítéka egyértelműen a bosszú.
Korunk száz legzseniálisabb tudósát tartalmazó listán Perelman a kilencedik helyet foglalta el. A halálával megüresedő pozíciót a mögötte lévő tudósok előremozgatásával töltötték fel, a 100. hely betöltésére pedig az amerikai NBC tévétársaság indít vetélkedőt az őszi szezonban.
Grigorij Perelman temetésének időpontját matematikai rejtvény formájában teszi közzé az Összoroszországi Matematikusok Szövetsége a nyomozás lezárta után.
Életrajzi adatok:
1966. június 13-án született. A Leningrádi 239-es Fizikai és Matematikai Gimnázium tagozatos osztályába járt. 1982-ben, a budapesti Nemzetközi Matematikai Diákolimpián minden feladatot tökéletesen megoldva aranyérmet nyert. Az 1980-as évek végén kandidátusi fokozatot szerzett a Leningrádi Állami Egyetem Matematikai és Mechanikai karán. Dolgozatának címe „Nyeregfelületek az euklideszi terekben” volt.
Ezután a Szovjet Tudományos Akadémia Sztyeklov Intézetének leningrádi részlegében kezdett dolgozni Alekszandr Danilovics Alekszandrov és Jurij Dimitrievics Burago vezetése alatt. A 80-as évek végén és a 90-es évek elején az Egyesült Államok számos egyetemén volt vendégkutató. 1996-ban visszatért a Sztyeklov Intézetbe.
Forrás: Wikipédia