Hosszú, súlyos, türelemmel viselt betegség után elhunyt Gyurcsány Ferenc (†49) politikus, egykori miniszterelnök, nagyvállalkozó, politikai publicista, táncművész, nyelvújító, Jászay Mari díjas, érdemes blogger.
- A köztiszteletben álló polihisztor halála pótolhatatlan veszteség mind a tizenötmillió nemzettársunknak, határon innen és túl.- Jelentette ki a néhai magyar miniszterelnökünk emlékére Brüsszelben tartott megemlékezés vezérszónoka, Tőkés László református püspök, erdélyi magyar politikus, Európa Parlamenti képviselő.
- A magyar közbeszédet jelentős számú, nélküle bizonyára feledésre kárhoztatott, üde, népies szófordulat újrahasznosításával gazdagította. A teljesség igénye nélkül csak néhány példával rukkolok elő, amit Ferencünknek, túlzás nélkül állíthatom, a kortárs Kazinczy Ferencünknek köszönhetünk: böszmeség, lári-fári, öregecske feleség. Ugyanakkor haladószellemű, a nációk közötti integrációra nyitott európer gondolkodóként olyan, spanyol eredetű szófordulattal is megfűszerezte édes anyanyelvünket, mint az: el qurtuk! – emlékezett Gyurcsány lingvisztikai munkásságára Grétsy László nyelvművelő.
- A táncművészek nevében Bozsik Yvette, míg a szabadgondolkodó bloggerek képviseletében Tóta W. Árpád búcsúztatta.
Pártja, a Magyar Szocialista Párt nevében Lendvai Ildikó így emlékezik meg róla:
- Szerény, visszahúzódó háttérembert veszítettünk Feri személyében. Világéletében a következetesség, visszafogottság, alázat és őszinteség jellemezte. Halk szavú, a trágárságtól, vaskos kifejezésektől ódzkodó, megfontolt, higgadt ember volt a mi Ferink. Ő az, akinek hazugság soha sem hagyta el ajkait. A napjainkban sajnos megosztott pártunk vezetősége és egyszerű tagsága egy emberként emlékszik a nagy államférfiúra. Nyugodj békében Feri, és az Örök Vadászmezőkön írj kibaszott jó könyveket a baloldalról!
Az MSZP országos vezetőségének zárt ajtók mögött tartott megemlékezéséről egy, a sajtóban csak „Halotti beszéd” néven elhíresült, titkos hangfelvétel szivárgott ki, aminek a legnagyobb visszhangzott kiváltott része az alábbi, Szekeres Imre részéről elhangzott kijelentés:
- Így, hogy kifingott a Fletó, az önkormányzati választásokon annyi részvétszavazatra számíthatunk, hogy úgy tűnik, lenne értelme a budapesti főpolgármesteri szék megszerzésének lehetőségét komolyan venni.
Temetésére zártkörűen, csak a családtagok és a legszűkebb baráti kör jelenlétében kerül sor. Az Apró család kriptájában helyezik örök nyugalomra, a Fiumei úti temető munkásmozgalmi panteonjában.
Életrajzi adatok:
Forrás: Wikipedia
Gyurcsány Ferenc (Pápa, 1961. június 4.) magyar közgazdász, politikus. 2004. szeptember 29-étől 2009. április 14-ig a Magyarországminiszterelnöke, 2006-tól országgyűlési képviselő, 2007-től 2009-ig pedig a Magyar Szocialista Párt elnöke volt.
Politikai pályafutását az 1980-as években a KISZ-ben kezdte, majd a 90-es években üzleti tevékenységet folytatott. 2000-ben belépett az MSZP-be, 2003 májusa és 2004 szeptembere között a Medgyessy-kormány gyermek-, ifjúsági és sportminisztere volt.
2004-ben, a négyéves kormányzati időszak második felén túl váltotta Medgyessy Pétert a miniszterelnöki székben. A 2006-os országgyűlési választásokon már az MSZP jelöltjeként indult a miniszterelnöki pozícióért, ahol megválasztották miniszterelnökké, miután az általa vezetett koalíció pártjai ismét többséget szereztek a Országgyűlésben. A rendszerváltás óta ő volt az első, aki hivatalban lévő miniszterelnökként nyert választást.
A 2006. május 26-án Balatonőszödön, az MSZP-frakció előtt elmondott beszéde – amelyben nyíltan beszélt többek között politikai hazugságokról és a választók elől eltitkolt tényekről – szeptember 17-én kiszivárgott. Ezt tiltakozások, az MTV-székház ostroma, majd rendszeresen ismétlődő utcai zavargások követték, az ellenzék pedig a lemondását követelte. Gyurcsány ettől kezdve a legnépszerűtlenebb magyar kormányfővé vált a rendszerváltás óta.[1][2]
2009. március 21-én bejelentette, hogy konstruktív bizalmatlansági indítvány útján távozni kíván a miniszterelnöki pozícióból,[3][4] egy héttel később, 28-án pedig az MSZP megyei elnökeinek találkozója után a pártelnökségről való lemondását is bejelentette.[5]Április 14-én az Országgyűlés 204 igen szavazattal, nem szavazat nélkül, 8 tartózkodással elfogadta a bizalmatlansági indítványt. Utódja a miniszterelnöki pozícióban Bajnai Gordon lett. Miután minden egykori tisztségét elvesztette, az MSZP-hez köthető Táncsics Alapítvány élére nevezték ki. A 2010-es magyarországi országgyűlési választásokon pártja országos listájáról került be a parlamentbe.